  • ENC28J60/SP
ENC28J60/SP
advertisement
Manufacturer No:
ENC28J60/SP
HK JDW NO:
536-ENC28J60/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ENC28J60/SP
Description:
3.1V~3.6V 10 Base-T PHY SPI Controllers Interface ICs ENC28J60 28 Pins Controller 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
ENC28J60/SP Overview
The package 28-DIP (0.300, 7.62mm) contains it. It's packaged in the shape of a Tube. The temperature should be regulated to -40°C~85°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use 3.1V~3.6VV power. ENC28J60 numbers are members of the family. Using 28 pins, the device operates. A 3.3V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency. It is currently possible to obtain 160mA. In order for stable operation, the temperature must not exceed 85°C°C. To ensure reliability, it operates at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius. It owns 1 ports. A supply voltage of 3.6VV can be withstand by it. It is possible for the device to work with a low voltage of 3.1V as a source voltage.
ENC28J60/SP Features
1 ports
ENC28J60/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology ENC28J60/SP Controllers Interface ICs applications.
  • Smartphones
  • TVs
  • STBs
  • Smart handheld devices
  • Routers
  • Battery-Operated Devices
  • HVAC and Building Control
  • Gateways
  • Security Cameras
  • IrDA transmission control
Step5Bar-code shipping tag
ENC28J60/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3.1V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Current - Supply
    160mA
  • Data Rate
    10 Mbps
  • Protocol
    Ethernet
  • Standards
    10 Base-T PHY
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    28-SPDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2003
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.6V
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V