  • ICS1893CKI-40LF
ICS1893CKI-40LF
advertisement
Manufacturer No:
ICS1893CKI-40LF
HK JDW NO:
378-ICS1893CKI-40LF
Package:
Datasheet:
ICS1893CKI-40LF
Description:
CMOS Controllers Interface ICs QUAD 40 Pins 0.5mm
Purchasing and Inquiry
ICS1893CKI-40LF Overview
In it, there are terminations that end in 40. 3.3V supply voltage allows high efficiency. It operates by using 40 pins. There is a 3.3V setting set on the power supply for the component. Unlike other devices, this one is self-contained in Network Interfaces. In this case, 1 transceivers are involved. Its IC is of the ETHERNET TRANSCEIVER telecom type. The maximum supply current is 160mA. Ensure stable operation by keeping the temperature at 85°C°C at all times.
ICS1893CKI-40LF Features
Network Interfaces subcategory
Maximum temperature of 85°C
ICS1893CKI-40LF Applications
  • PDAs
  • STBs
  • MP3 Players
  • Gateways
  • External USB Storage
  • HVAC and Building Control
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Security Cameras
  • PLCs
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
ICS1893CKI-40LF
    Surface Mount
  • Number of Pins
    40
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Current-Max
    160mA