  • EMZJ160ADA821MJA0G
EMZJ160ADA821MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
EMZJ160ADA821MJA0G
HK JDW NO:
856-EMZJ160ADA821MJA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
Alchip™- MZJ 820μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.19A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMZJ160ADA821MJA0G
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    Alchip™- MZJ
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.19A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    714mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.19A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    1.19A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.406 10.30mm