  • EMZJ160ADA470ME61G
EMZJ160ADA470ME61G
advertisement
Manufacturer No:
EMZJ160ADA470ME61G
HK JDW NO:
856-EMZJ160ADA470ME61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
EMZJ160ADA470ME61G Overview
Ripple current at full charge is 240mA @ 100kHz.To perform its function fully, 360mOhm @ 100kHz is required to have an equivalent series resistance (ESR).The ripple current is 96mA @ 120Hz at the lowest charge.Sitting height should not exceed 0.240 6.10mm (Max).Voltage - Rated DC of 16V is required to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -55°C~105°C.
EMZJ160ADA470ME61G Features
the ripple current is 240mA @ 100kHz.
the ripple current is 96mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C
EMZJ160ADA470ME61G Applications
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Smoothing and filtering applications
  • Energy storage in pulse systems
  • Standard and switched mode power supplies
  • Frequency converters
  • Computer motherboards
  • Power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
EMZJ160ADA470ME61G
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Series
    Alchip™- MZJ
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    240mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    96mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    240mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm