  • EMVY6R3ARA332MKG5S
EMVY6R3ARA332MKG5S
advertisement
Manufacturer No:
EMVY6R3ARA332MKG5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EMVY6R3ARA332MKG5S
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
Alchip™- MVY 3300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 950mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 16667
Step5Bar-code shipping tag
EMVY6R3ARA332MKG5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Alchip™- MVY
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10nA
  • Ripple Current
    950mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    712.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.26 %
  • Ripple Current (AC)
    950mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm