  • EMVH500ARA221MKE0S
EMVH500ARA221MKE0S
advertisement
Manufacturer No:
EMVH500ARA221MKE0S
HK JDW NO:
856-EMVH500ARA221MKE0S
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
Alchip™- MVH 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 550mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 4.2mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 4996
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EMVH500ARA221MKE0S
  • Surface Mount Land Size
    0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    Alchip™- MVH
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    13mm
  • Lead Pitch
    4.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    550mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    275mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    550mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm