  • EMK042CG5R6DD-W
EMK042CG5R6DD-W
advertisement
Manufacturer No:
EMK042CG5R6DD-W
HK JDW NO:
782-EMK042CG5R6DD-W
Datasheet:
EMK042CG5R6DD-W
Description:
M 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
EMK042CG5R6DD-W
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    M
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    5.6pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    200μm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm