  • EMK042B7471KC-W
EMK042B7471KC-W
advertisement
Manufacturer No:
EMK042B7471KC-W
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-EMK042B7471KC-W
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
EMK042B7471KC-W
Description:
M 470pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 16196
Step5Bar-code shipping tag
EMK042B7471KC-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470pF
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm