  • ELXZ6R3ELL562ML20S
ELXZ6R3ELL562ML20S
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ6R3ELL562ML20S
HK JDW NO:
856-ELXZ6R3ELL562ML20S
Description:
LXZ 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.21A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ6R3ELL562ML20S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXZ
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.21A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8785A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm