  • ELXY350ELL122MK35S
ELXY350ELL122MK35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXY350ELL122MK35S
HK JDW NO:
856-ELXY350ELL122MK35S
Description:
LXY 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.22A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXY350ELL122MK35S
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.22A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    24mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.332A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.22A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm