  • ELXV800ELL821MM35S
ELXV800ELL821MM35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV800ELL821MM35S
HK JDW NO:
856-ELXV800ELL821MM35S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.99A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 151
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXV800ELL821MM35S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.99A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    52mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    995mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.99A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm