  • ELXV500ELL121MJ16S
ELXV500ELL121MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV500ELL121MJ16S
HK JDW NO:
856-ELXV500ELL121MJ16S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 755mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1906
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXV500ELL121MJ16S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    755mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    377.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    755mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm