  • ELXV350ELL122ML25S
ELXV350ELL122ML25S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV350ELL122ML25S
HK JDW NO:
856-ELXV350ELL122ML25S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.19A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV350ELL122ML25S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    LXV
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.19A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    28mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.314A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.19A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm