  • ELXV160ETE122MK20S
ELXV160ETE122MK20S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV160ETE122MK20S
HK JDW NO:
856-ELXV160ETE122MK20S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 1200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.36A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 16336
Step5Bar-code shipping tag
ELXV160ETE122MK20S
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1200μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.36A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    884mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.36A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    LXV
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%