  • ELXV101ELL101MJ30S
ELXV101ELL101MJ30S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV101ELL101MJ30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXV101ELL101MJ30S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 955mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 873
Step5Bar-code shipping tag
ELXV101ELL101MJ30S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    955mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    334.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    955mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm