  • ELXS501VSN331MA45S
ELXS501VSN331MA45S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS501VSN331MA45S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXS501VSN331MA45S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS501VSN331MA45S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.288A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.870 47.50mm