  • ELXS451VSN151MQ30S
ELXS451VSN151MQ30S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS451VSN151MQ30S
HK JDW NO:
856-ELXS451VSN151MQ30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 930mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS451VSN151MQ30S
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    930mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3299A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    LXS
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF