  • ELXM251VSN471MP50S
ELXM251VSN471MP50S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM251VSN471MP50S
HK JDW NO:
856-ELXM251VSN471MP50S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXM 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.49A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM251VSN471MP50S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    LXM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.49A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.49A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.235A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm