  • ELL-SFG1R2NA
ELL-SFG1R2NA
advertisement
Manufacturer No:
ELL-SFG1R2NA
HK JDW NO:
590-ELL-SFG1R2NA
Datasheet:
ELL-SFG1R2NA
Step5Bar-code shipping tag
ELL-SFG1R2NA
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    G
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.55A
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    58mOhm
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.7A
  • Case/Size Code
    1616
  • Rated Current-Max
    1.55A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm