  • ELL-6UH180M
ELL-6UH180M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6UH180M
HK JDW NO:
590-ELL-6UH180M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELL-6UH180M
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6UH180M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    H
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    Wirewound
  • Resistance
    88mOhm
    1
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    1.4A
  • Military Standard
    Not
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    88mOhm
  • Max DC Current
    1.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.4A
  • Series Resistance
    88mOhm
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm