  • ELL-6SH1R5M
ELL-6SH1R5M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6SH1R5M
HK JDW NO:
590-ELL-6SH1R5M
Datasheet:
ELL-6SH1R5M
Description:
Power Choke Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 3.2A 24mOhm DCR Embossed Carrier T/R
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6SH1R5M
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Resistance
    24mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    3.2A
  • Military Standard
    Not
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    24mOhm
  • Current
    3.4A
  • Max DC Current
    3.2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    3.2A
  • RMS Current (Irms)
    3.2A
  • Series Resistance
    24mOhm
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Published
    2006
  • Series
    H
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%