  • ELL-6SH120M
ELL-6SH120M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6SH120M
HK JDW NO:
590-ELL-6SH120M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELL-6SH120M
Description:
Power Choke Shielded Wirewound 12uH 20% 100KHz 1.2A 71mOhm DCR Embossed Carrier T/R
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6SH120M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    H
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Wirewound
  • Resistance
    71mOhm
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    1.2A
  • Military Standard
    Not
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    71mOhm
  • Current
    550mA
  • Max DC Current
    1.2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.2A
  • RMS Current (Irms)
    1.2A
  • Series Resistance
    71mOhm
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm