  • ELJ-SA560KF
ELJ-SA560KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-SA560KF
HK JDW NO:
590-ELJ-SA560KF
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ELJ-SA560KF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-SA560KF
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SA
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    7mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Magnetic Shield
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.5Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    13MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.007A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 200 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm