  • ELJ-RE6N8JFA
ELJ-RE6N8JFA
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-RE6N8JFA
HK JDW NO:
590-ELJ-RE6N8JFA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ELJ-RE6N8JFA
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-RE6N8JFA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    RE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Multilayer
  • Resistance
    200mOhm
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    430mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    6.8nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Current
    500mA
  • Max DC Current
    430mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.55GHz
  • Q @ Freq
    9 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    9
  • Q Factor
    9
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    430mA
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm