  • ELJ-RE56NGF3
ELJ-RE56NGF3
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-RE56NGF3
HK JDW NO:
590-ELJ-RE56NGF3
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ELJ-RE56NGF3
Description:
Quantity:
In Stock : 84
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-RE56NGF3
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    250mA
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    12 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.25A
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm