  • ELJ-QF1N6ZF
ELJ-QF1N6ZF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-QF1N6ZF
HK JDW NO:
590-ELJ-QF1N6ZF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ELJ-QF1N6ZF
Description:
Quantity:
In Stock : 17085
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-QF1N6ZF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    400mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    1.6nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    QF
  • Published
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.2nH