  • ELJ-PF5N6DF
ELJ-PF5N6DF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-PF5N6DF
HK JDW NO:
590-ELJ-PF5N6DF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ELJ-PF5N6DF
Description:
Quantity:
In Stock : 6967
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-PF5N6DF
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    PF
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.2A
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    4.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    7 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    7
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm