  • ELJ-NK56NAF
ELJ-NK56NAF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-NK56NAF
HK JDW NO:
590-ELJ-NK56NAF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ELJ-NK56NAF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-NK56NAF
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    NK
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±3%
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    210mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    2.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 200MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    200MHz
  • Rated Current-Max
    0.21A
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm