  • ELJ-NC56NJF
ELJ-NC56NJF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-NC56NJF
HK JDW NO:
590-ELJ-NC56NJF
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ELJ-NC56NJF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-NC56NJF
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    NC
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    200mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    630mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    670MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.2A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm