  • ELJ-FC2R2MF
ELJ-FC2R2MF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FC2R2MF
HK JDW NO:
590-ELJ-FC2R2MF
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ELJ-FC2R2MF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FC2R2MF
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    155mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.05Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Rated Current-Max
    0.155A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm