  • ELC-18E472
ELC-18E472
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18E472
HK JDW NO:
590-ELC-18E472
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
ELC-18E472
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18E472
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
  • Series
    18E
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    480mA
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    4.7mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.4Ohm
  • Max DC Current
    480mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    25.0952mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm