  • ELC-16B821L
ELC-16B821L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-16B821L
HK JDW NO:
590-ELC-16B821L
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
ELC-16B821L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-16B821L
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    16B
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    580mOhm
  • Shielding
    NO
    Cylindrical
  • Current Rating
    880mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Lead Length
    4.5mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    580mOhm
  • Current
    540mA
  • Max DC Current
    880mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    880mA
  • RMS Current (Irms)
    880mA
  • Series Resistance
    580mOhm
  • Self Resonant Frequency
    10kHz
  • Diameter
    13mm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm