  • ELC-15E271L
ELC-15E271L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-15E271L
HK JDW NO:
590-ELC-15E271L
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Datasheet:
ELC-15E271L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-15E271L
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Material - Core
    Ferrite
  • Series
    15E-L
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    3
  • Termination
    Radial
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    1.7A
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4.5mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm
  • Current
    530mA
  • Max DC Current
    1.7A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    1.7A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Diameter
    16mm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm