  • ELC-15E181
ELC-15E181
advertisement
Manufacturer No:
ELC-15E181
HK JDW NO:
590-ELC-15E181
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-15E181
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELC-15E181
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    15E
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    2.3A
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Inductance
    180μH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Rated Current-Max
    2.3A
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm