  • ELC-12D391E
ELC-12D391E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12D391E
HK JDW NO:
590-ELC-12D391E
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-12D391E
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12D391E
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
  • Published
    2006
  • Series
    12D
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
    Wirewound
  • Resistance
    330mOhm
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    1.32A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    390μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    330mOhm
  • Current
    860mA
  • Max DC Current
    1.32A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Self Resonant Frequency
    10kHz
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm