  • ELC-12D151E
ELC-12D151E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12D151E
HK JDW NO:
590-ELC-12D151E
Datasheet:
ELC-12D151E
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12D151E
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    12D
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.67A
  • Shielding
    Unshielded
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    7.5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    190mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Rated Current-Max
    1.67A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm