  • ELC-06D560E
ELC-06D560E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-06D560E
HK JDW NO:
590-ELC-06D560E
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-06D560E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELC-06D560E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    06D
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.264Dia 6.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Current Rating
    750mA
  • Lead Pitch
    4mm
  • Lead Spacing
    3mm
  • Lead Diameter
    0.65 mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    140mOhm
  • Current
    400mA
  • Max DC Current
    750mA
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm