  • EKZN101ELL681MMN3S
EKZN101ELL681MMN3S
advertisement
Manufacturer No:
EKZN101ELL681MMN3S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKZN101ELL681MMN3S
Package:
Radial, Can
Description:
KZN 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.86A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKZN101ELL681MMN3S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KZN
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.86A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.716A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    18mm
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm