  • EKYC160ELL682MM20S
EKYC160ELL682MM20S
advertisement
Manufacturer No:
EKYC160ELL682MM20S
HK JDW NO:
856-EKYC160ELL682MM20S
Description:
KYC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 143
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKYC160ELL682MM20S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KYC
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.295A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm