  • EKY-350ETD331MJ16S
EKY-350ETD331MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-350ETD331MJ16S
HK JDW NO:
856-EKY-350ETD331MJ16S
Description:
KY 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.21A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKY-350ETD331MJ16S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.21A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    605mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm