  • EKY-250ELL472MMP1S
EKY-250ELL472MMP1S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-250ELL472MMP1S
HK JDW NO:
856-EKY-250ELL472MMP1S
Description:
KY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.22A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 198
Step5Bar-code shipping tag
EKY-250ELL472MMP1S
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.17mA
  • Ripple Current
    4.22A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.587A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.22A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can
  • Number of Pins
    1
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KY
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm