  • EKY-250ELL102MJ30S
EKY-250ELL102MJ30S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-250ELL102MJ30S
HK JDW NO:
856-EKY-250ELL102MJ30S
Description:
KY 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.91A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1289
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKY-250ELL102MJ30S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.91A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    31mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.146A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.91A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm