  • EKY-160ELL472MM25S
EKY-160ELL472MM25S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-160ELL472MM25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKY-160ELL472MM25S
Package:
Radial, Can
Description:
KY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.14A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4521
Step5Bar-code shipping tag
EKY-160ELL472MM25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    25
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KY
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    752μA
  • Ripple Current
    3.14A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    19mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.669A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.14A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm