  • EKXJ451ELL820MMN3S
EKXJ451ELL820MMN3S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ451ELL820MMN3S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKXJ451ELL820MMN3S
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
EKXJ451ELL820MMN3S Overview
In terms of ripple current, it is 1.825A @ 100kHz at full charge.In the lowest charge, the ripple current is 730mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 1.299 33.00mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 450V.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
EKXJ451ELL820MMN3S Features
the ripple current is 1.825A @ 100kHz.
the ripple current is 730mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~105°C
EKXJ451ELL820MMN3S Applications
  • Power supplies
  • Frequency converters
  • Computer motherboards
  • Computer
  • Energy storage in pulse systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Standard and switched mode power supplies
  • Industrial systems
  • Uninterruptible power supplies
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ451ELL820MMN3S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KXJ
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.57mA
  • Ripple Current
    730mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    730mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.825A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm