  • EKXJ421ELL101MU50S
EKXJ421ELL101MU50S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ421ELL101MU50S
HK JDW NO:
856-EKXJ421ELL101MU50S
Description:
KXJ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 845mA 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17830
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ421ELL101MU50S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    845mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    845mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.90125A @ 100kHz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.028 51.50mm