  • EKXJ221ELL391MM40S
EKXJ221ELL391MM40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ221ELL391MM40S
HK JDW NO:
856-EKXJ221ELL391MM40S
Description:
KXJ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.59A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ221ELL391MM40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.59A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.59A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5775A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm