  • EKXJ201ELL271MU40S
EKXJ201ELL271MU40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ201ELL271MU40S
HK JDW NO:
856-EKXJ201ELL271MU40S
Description:
KXJ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.571Dia 14.50mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ201ELL271MU40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.25A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8125A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm