  • EKMT421VSN181MR25S
EKMT421VSN181MR25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMT421VSN181MR25S
HK JDW NO:
856-EKMT421VSN181MR25S
Description:
KMT 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMT421VSN181MR25S
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMT
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.42A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.42A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.0306A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm