  • EKMS501VSN680MQ25S
EKMS501VSN680MQ25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMS501VSN680MQ25S
HK JDW NO:
856-EKMS501VSN680MQ25S
Description:
KMS 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMS501VSN680MQ25S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    68μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    650mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    929.5mA @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm