  • EKMQ350ETD471MJ16S
EKMQ350ETD471MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ350ETD471MJ16S
HK JDW NO:
856-EKMQ350ETD471MJ16S
Package:
Radial, Can
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470uF 35 Volt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ350ETD471MJ16S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    KMQ
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    460mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    690mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm